3 błędy podczas instalacji i podłączenia klimatyzatora w mieszkaniu

Jak samodzielnie zainstalować i podłączyć klimatyzator? Bądźmy szczerzy i odpowiedzmy sobie na to pytanie wprost, nawet jeśli mówimy o domowym wariancie o małej mocy – nie ma mowy. Jeśli nie masz specjalnego sprzętu (młot pneumatyczny, klucze dynamometryczne, pompa próżniowa i tak dalej) i umiejętności pracy z nimi, to raczej nie uda ci się zrobić tego własnymi rękami za pierwszym razem.

Bez względu na to, jak wiele przydatnych wskazówek i instrukcji od A do Z czytasz, nadal można przegapić jakiś niezauważalny szczegół, lub wykonać pracę z powodu braku doświadczenia jest niewystarczająca jakość. W efekcie po pewnym czasie i tak trzeba będzie wzywać specjalistów i wszystko przerabiać.

Jaki jest cel tego artykułu? Powinieneś mieć możliwość samodzielnego kontrolowania jakości prac w trakcie ich wykonywania, a będziesz miał pewność, że Twój klimatyzator będzie długo pracował bezawaryjnie.

Gdzie wywiercić otwór na przewód rurowy

Jak zaczyna się praca? W pierwszej kolejności należy wybrać miejsce na montaż klimatyzacji i wyznaczyć otwór na ułożenie komunikacji międzyblokowej. Następnie zaczynamy wiercić otwór przelotowy na zewnątrz. Stosować wiertło o długości co najmniej 800 mm i średnicy 45 mm. W przypadku klimatyzatorów o mocy powyżej 2,5kW może być potrzebne wiertło o średnicy 80mm. Aby uniknąć tworzenia się pyłu w pomieszczeniu, ekonomiczną opcją jest zawieszenie plastikowej torby pod otworem wiertniczym. Profesjonalni instalatorzy od dawna używają do tego celu odkurzacza.

Jednak żadna ochrona ani odkurzacz nie uratują Cię podczas wiercenia na mokro w betonowych ścianach. Otwór ten jest następnie spieniany po przeprowadzeniu przez niego całej komunikacji.

Błąd nr 1

Należy pamiętać, że dla prawidłowego odprowadzania kondensatu należy wiercić pod lekkim kątem. W ten sposób kondensat będzie wypływał bez przeszkód, a woda nie będzie się gromadzić i pleśnieć w odpływie.

Błąd nr 2

Niektórzy najpierw mocują płytę montażową pod blokiem, a dopiero potem wiercą. To nie jest poprawne działanie. Faktem jest, że wiercąc w zmontowanym wcześniej miejscu, można przypadkowo trafić w pręt zbrojeniowy. W związku z tym otwór będzie musiał zostać przesunięty. W efekcie sam klimatyzator zostanie przesunięty w głąb pomieszczenia o kilka centymetrów.

Miejsce montażu klimatyzatora

Należy ustawić płytę montażową ściśle na poziomie. Odległość od sufitu do klimatyzatora nie może być mniejsza niż 10 centymetrów. Zapewnia dobry wlot powietrza i swobodny montaż-demontaż jednostki wewnętrznej. Użyj wysokiej jakości gwoździ ściennych 6*40mm lub 8*32mm, aby zamocować go bezpiecznie. Następnie można przystąpić do montażu jednostki zewnętrznej. Zaznacz punkty mocowania wsporników.
Do wykonania otworów użyj wiertarki z wiertłem 12 mm. Następnie przymocuj wsporniki za pomocą kołków rozporowych 12*80mm. Odległość tylnej części jednostki zewnętrznej od ściany budynku powinna wynosić co najmniej 10-20 cm. Chociaż wiele zależy od wydajności wentylatora.

Błąd nr 3

Jeżeli po montażu okaże się, że drgania pracy klimatyzatora powodują silne buczenie w pomieszczeniu (tak się dzieje podczas bezpośredniego montażu wsporników do betonu za pomocą śrub kotwiących bez gwoździ z plastikowymi wkładkami), to pod nogi jednostki zewnętrznej podkłada się specjalne wibroizolatory lub przynajmniej grube wkładki gumowe. Po zakończeniu instalacji urządzenia zewnętrznego należy przystąpić do przygotowania i ułożenia połączeń między urządzeniami.