Ogród wertykalny w Twoim biurze – co musisz o nim wiedzieć?

Ogrody wertykalne, które zwane są także zielonymi ścianami, mogą wyglądać jak prawdziwe dzieła sztuki. Na dodatkową uwagę zasługuje fakt, iż pochodzą prosto z natury. Mogą znajdować się zarówno we wnętrzu jak i na zewnątrz Twojego biura. Dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie? Jakie rodzaje ścian zielonych możemy wyróżnić? Jaka roślinność sprawdzi się w każdej z nich? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poniższym artykule.

Dlaczego warto posiadać ściany z mchu w miejscu pracy?

Posiadanie ogrodów wertykalnych w biurach i pozostałych miejscach pracy niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim naturalna roślinność działa jak organiczny filtr, którego głównym zadaniem jest wyłapywanie kurzu i toksyn z powietrza, a także generowanie czystego tlenu. Jest to niezwykle ważne w budynkach, w których przebywają osoby zmagające się z różnego rodzaju alergiami. Ściany z mchu zapewniają także dodatkową izolację – w zimie ograniczają ucieczkę ciepła, zaś w lecie zapobiegają nagrzewaniu się ścian budynku. Rozwiązanie te, zastosowane na elewacji budynku, może zasłonić stare i zniszczone elementy. Dodatkowo tłumi hałasy pochodzące z ulicy, jest więc dobrym pomysłem dla tych biur, które umiejscowione są w centrach miast. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, iż kwiaty do biura stanowią niezwykłą i jedyną w swoim rodzaju.

Jakie rośliny do ogrodu wertykalnego we wnętrzu biura?

Osoby, które interesuje temat, jakim są ogrody wertykalne, z pewnością zastanawiają się, jakie rośliny najlepiej się w nich sprawdzą. Jak się okazuje, dużo zależy od umiejscowienia naszego ogrodu. W przypadku, gdy ściany z mchu mają znajdować się we wnętrzach budynków, powinny znajdować się w nich rośliny o podobnych potrzebach. Muszą to być takie gatunki, które dobrze sobie radzą w stałej, pokojowej temperaturze. Z tego też powodu, dobrym rozwiązaniem będą rośliny o grubych liściach. Sprawdzić się mogą również różnokolorowe kwiaty, które dobrze znoszą systematyczne podcinanie. Dobrym wyborem będą zatem takie rośliny jak: fikus, anturium, epipremium czy draceny. Niezależnie od wybranego gatunku, należy wybierać takie rośliny, które posiadają bryły korzeniowe niewielkich rozmiarów i nie potrzebują zbyt dużej ilości miejsca do rozrostu.

Ogrody wertykalne zewnętrzne – jakie rośliny wybrać?

Jak już wspominaliśmy, ściany zielone mogą znajdować się także na zewnątrz budynków, czyli na ich elewacji. Tutaj sprawdzą się jedynie te gatunki, które są wytrzymałe – muszą bowiem poradzić sobie w takich warunkach atmosferycznych jak śnieg, mróz czy wiatr. Niezwykle ważne jest tutaj umiejscowienie ściany. Wówczas należy wybrać sadzonki takich roślin, które potrzebują słońca lub też półcienia. Tutaj sprawdzą się m.in. petunie, bluszcz, begonie, lawenda i ozdobne trawy.

Zewnętrzne ogrody wertykalne mogą być przymocowane do ściany lub występować w postaci przepierzenia, które chroni od słońca i wiatru. Jest to także doskonały sposób na to, by dodać sobie nieco prywatności. Do budowy całej konstrukcji przydadzą się skrzynki i donice o sporej pojemności, w których rośliny będą mogły się rozrastać.