Wentylacja z odzyskiem ciepła

Rekuperacja to zwrot części materiału lub energii zużytych w danym procesie do ponownego wykorzystania w tym samym procesie.

Zaletą rekuperacji jest oszczędność energii, a co za tym idzie oszczędności w kosztach eksploatacji systemu wentylacyjnego. Czasami, gdy istnieje ograniczenie ilości energii, którą można wykorzystać, a nie ma możliwości zainstalowania wydajnego systemu grzewczego, dobrym rozwiązaniem jest rekuperator.

Co to jest rekuperacja ciepła?

Rekuperacja warszawa lub odwrócony odzysk ciepła to proces wymiany ciepła, w którym ciepło jest pobierane z powietrza wywiewanego i przekazywane do świeżego powietrza nawiewanego. Rekuperację stosuje się za pomocą central nawiewno-wywiewnych oraz centralnych klimatyzatorów wyposażonych w rekuperacyjny wymiennik ciepła. Proces ten odbywa się w wymienniku rekuperacyjnym, dzięki czemu powietrze wywiewane i świeże są całkowicie oddzielone i nie mieszają się ze sobą.

W pomieszczeniach chłodzonych wymienniki ciepła z rekuperacją mogą być stosowane również odwrotnie, tzn. do odzysku chłodu. W tym przypadku powietrze nawiewane jest przenoszone wraz z zimnym powietrzem powrotnym.

Ważną cechą rekuperatorów jest współczynnik sprawności regeneracji.

Sprawność odzysku ciepła wyraża stosunek pomiędzy maksymalnym możliwym do odzyskania ciepłem a ciepłem faktycznie odzyskanym. Teoretycznie sprawność może wynosić od 30% do 90%. Cecha ta zależy od kosztu, producenta i rodzaju rekuperatora.

Struktura i zasada działania wentylacji wymuszonej z odzyskiem ciepła

Montaż rekuperacji musi odbyć się  w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu, aby zapewnić stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach, oczyścić napływające powietrze z kurzu i ogrzać temperaturę. Wentylacja nawiewna i wywiewna z odzyskiem ciepła dostarcza oczyszczone powietrze. Oszczędność energii cieplnej przy mocy znamionowej wynosi ok. 6 kW. Rekuperator to urządzenie, które oddaje ciepło do domu. Zaliczany jest do konstrukcji niezależnych energetycznie i wymaga podłączenia do źródła energii elektrycznej.

Projekt uwzględnia:

  1. Liczbę pokoi w domu;
  2. Oczekiwana liczba osób;
  3. Przeznaczenie lokalu.

Obliczenie sieci kanałów wokół domu opiera się na stratach ciśnienia występujących w systemie wentylacyjnym. W budynku z zainstalowanym systemem nawiewu i wywiewu powietrza przepływ powietrza pochodzi z zewnątrz. Po przejściu przez agregat skraplający powietrze jest oczyszczane z kurzu, podgrzewane do wymaganej temperatury i wprowadzane do pomieszczenia. Zaletą tego systemu jest to, że powietrze w domu jest oczyszczane i ogrzewane do wymaganej objętości.

Proces działa przez całą dobę:

  • Powietrze z ulicy dostaje się do centrali wentylacyjnej przez kanał wentylacyjny przez tłumik;
  • W agregacie powietrze jest oczyszczane z kurzu, nagrzewa się i jest doprowadzane przez tłumik przez kanał wentylacyjny do pomieszczenia;
  • Powietrze wywiewane z łazienek i pomieszczeń gospodarczych wraca z powrotem do centrali wentylacyjnej i oddaje swoje ciepło do powietrza nawiewanego, które pochodzi z ulicy;
  • Przechodząc przez centralę wentylacyjną, już schłodzone i wywiewane powietrze wychodzi na dach ulicy.

Za pomocą wbudowanego panelu sterowania możesz skonfigurować:

  • Temperatura powietrza wlotowego;
  • Wymagana prędkość wentylatora do wymiany powietrza;
  • Częstotliwość wymiany filtra jest regulowana co tydzień.

Jeśli konieczne jest, aby wymiana powietrza była mniejsza w nocy lub w określone dni tygodnia, dokonuje się odpowiednich ustawień.